Zdrowie Fizyczne

Lęk i strach — czym się różnią i jak poradzić sobie z tymi emocjami?

• Zakładki: 60


Pojęcia strachu i lęku są przez nas często stosowane zamiennie, chociaż znacznie się od siebie różnią. Mimo to towarzyszą większości z nas w codziennym życiu. Czym się wyróżniają i jak sobie z nimi radzić?

Czym jest strach?

Strach nie jest dla nas uczuciem obcym. Pojawia się zwykle w sytuacjach zagrożenia życia, kiedy mamy do czynienia z realnym niebezpieczeństwem. Mobilizuje nasz organizm do wydzielania substancji stawiających nas w stan gotowości do walki bądź ucieczki. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to uczucie potrzebne i pożyteczne, które ostrzega nas oraz chroni.

Jak rozpoznać lęk?

Główną różnicą między lękiem i strachem jest fakt, iż lęk dotyczy sytuacji wyobrażeniowych. Tym samym nie jest wywołany zagrożeniem realnym, a jedynie negatywnym nastawieniem, na które wpływają nasze doświadczenia i przeżycia. Niekiedy bardzo trudno jest określić przyczynę lęku, co prowadzi do dyskomfortu i w konsekwencji napędza mechanizm błędnego koła. Lęk jest również składową nerwicy, psychozy oraz zaburzeń nastroju. W pozbyciu się lęku pomaga technika prawidłowego oddechu. Poza tym warto spróbować spojrzeć na lęk z innej perspektywy i pomyśleć o konsekwencjach. Pozwoli nam to znaleźć inny sposób radzenia sobie z trudną sytuacją. Lęk zakłócający codzienne funkcjonowanie może wymagać wizyty u specjalisty. Psychoterapia bardzo skutecznie pomaga się z nim uporać.

Strach i lęk towarzyszą nam na co dzień. Ważne jest to, by nauczyć się panować nad tymi emocjami i nie dać im nad sobą zawładnąć.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *