Zdrowie Fizyczne

Krótkowzroczność u dzieci – przyczyny, objawy, sposób leczenia

• Zakładki: 33


Krótkowzroczność u dzieci jest jednym z najczęstszych problemów wzrokowych. Przyczyny tego schorzenia są złożone i obejmują czynniki genetyczne, środowiskowe i behawioralne. Chociaż krótkowzroczności nie można cofnąć, leczenie zapobiega jej pogorszeniu.  Ważne jest, aby rodzice monitorowali objawy i skonsultowali się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Przyczyny krótkowzroczności u dzieci: jakie czynniki mogą wpływać na rozwój wady wzroku u dzieci?

Krótkowzroczność (miopia) jest wadą wzroku, która polega na pogorszeniu ostrości widzenia obiektów znajdujących się daleko przy zachowaniu dobrej ostrości obiektów znajdujących się blisko. Bardzo często ma związek nadmiernym wydłużeniem gałki ocznej, co powoduje, że promienie światła skupiają się przed siatkówką, a nie na niej. U dzieci może być spowodowana wieloma czynnikami. Do rozwoju tej wady może prowadzić nadmierne przebywanie przed ekranem komputera lub telewizora. Innymi czynnikami mogącymi mieć wpływ na rozwój krótkowzroczności u dzieci są: niedobory witaminy A, światła słonecznego, zbyt długie patrzenie na bliskie przedmioty (np. trzymanie książki zbyt blisko nosa) oraz predyspozycje genetyczne. U dzieci może dochodzić do rozwoju krótkowzroczności ze względu na niewłaściwe leczenie astygmatyzmu lub innych problemów związanych z oczami. Warto również pamiętać, że czynniki te mogą się również łączyć i nasilać skutki, dlatego ważne jest, aby rodzice regularnie monitorowali stan oczu swoich dzieci i odpowiednio reagowali na pierwsze objawy problemu.

Najczęstsze objawy krótkowzroczności u dzieci

Do najczęstszych objawów tej wady wzroku zaliczamy zmęczenie oczu, bóle głowy, trudności w czytaniu i widzeniu na duże odległości, problemy z widzeniem szczegółów, trudności w koncentracji i skupieniu uwagi oraz wrażenie, że obraz jest rozmazany. Innymi objawami, które mogą zaniepokoić rodziców, jest częste mruganie lub mrużenie oczu, nadmierne łzawienie lub suchość oczu oraz ból oczu po długim patrzeniu na ekran telewizora/monitora komputera.

Jakie są skuteczne metody leczenia krótkowzroczności u dzieci?

Najbardziej popularną metodą leczenia krótkowzroczności u dzieci jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Mogą one poprawić widzenie i zmniejszyć objawy krótkowzroczności. Dorośli pacjenci mogą skorzystać z laserowej korekcji wady wzroku, która polega na usunięciu małej ilości tkanki rogówki oka. Niestety nie jest to metoda stosowana w przypadku dzieci. Nie operuje się oczu, dopóki wada wzroku się nie ustabilizuje, a następuje to najczęściej ok. 18-20 roku życia.  Skuteczną metodą leczenia krótkowzroczności u dzieci jest terapia optyczna. Polega ona na stosowaniu specjalnych okularów i ćwiczeń oczu. Ćwiczenia obejmują mruganie, patrzenie na obrazki i czytanie tekstu oraz zadania mające na celu poprawienie koordynacji oko-ręka i percepcji.  Dobre efekty w leczeniu tej wady wzroku można uzyskać również dzięki ortokorekcji, która polega na zakładaniu specjalnych soczewek na noc. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, dlatego ważne, aby skonsultować się ze specjalistami medycyny okulistycznej przed podjęciem decyzji dotyczącego leczenia schorzenia u dziecka.

Artykuł powstał przy współpracy z Ośrodkiem Korekcji Wzroku w Łodzi – https://okw.com.pl

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *