Sport

Jak wybrać matę do ćwiczeń?

• Zakładki: 42


Każda osoba ćwicząca w domu prędzej czy później będzie musiała zaopatrzyć się w matę treningową. Jest to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia domowej siłowni. Warto wiedzieć, że nie każda mata jest taka sama. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Dobra mata treningowa, czyli jaka?

Maty treningowe to najbardziej uniwersalny i najpopularniejszy rodzaj maty do ćwiczeń. Możemy je wykorzystać do treningu fitness, aerobowego lub pilatesu. Mają na celu ochronę przed poślizgiem, otarciami, stłuczeniami i przede wszystkim kontuzjami. Mata do ćwiczeń izoluje nasze ciało od podłogi, zapewnia komfort, pozwala utrzymać równowagę. Profesjonalna karimata powinna być także wytrzymała mechanicznie, by służyła nam jak najdłużej.

Na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu dobrej maty do ćwiczeń. Na pewno nie powinniśmy wybierać najtańszej dostępnej w sklepie. Możemy bowiem narazić się na słabą izolację od podłoża i brak komfortu. Wymiary maty powinny odpowiadać wymiarom użytkownika. Pamiętajmy o niewielkim zapasie, by uniknąć zsuwania się na podłoże. Grubość maty zależy od rodzaju wykonywanych przez nas ćwiczeń. Grubsza przyda się to treningu w pozycji leżącej, a cieńsza do jogi i ćwiczeń rekreacyjnych. Istotna jest także elastyczność oraz materiał. Zwykle wykorzystuje się tworzywa sztuczne na bazie polipropylenu, gumy i innych domieszek.

Wybór właściwej maty treningowej nie będzie trudny, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka istotnych aspektów oraz własne potrzeby czy oczekiwania.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *