Zdrowie Fizyczne

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

• Zakładki: 39


Jednym z największych zagrożeń w okresie wiosennym i letnim są czyhające na nas kleszcze. Ukąszenie tych owadów może prowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych czy boreliozy. Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko ukąszeń i związanych z nimi zakażeń?

Sposoby na ochronę przed kleszczami

Jeśli chcemy poznać najskuteczniejsze sposoby na ochronę przed kleszczami, musimy dowiedzieć się nieco więcej o tych pajęczakach. Warto wiedzieć, że kleszcze szczególnie aktywne są rano oraz późnym popołudniem. Z tego względu na spacer najlepiej jest wybierać się w godzinach okołopołudniowych. Podczas przechadzek powinniśmy unikać przydrożnych traw oraz krzaków, a zamiast tego lepiej spacerować środkiem ścieżek. Jeszcze przed wyruszeniem z domu, zadbajmy o zakrycie ciała. Mowa tutaj o długich spodniach, bluzkach z długimi rękawami czy nakryciach głowy. Starajmy się też wybierać ubrania w jasnych odcieniach. Pozwoli nam to w razie czego szybciej zauważyć spacerującego po nas niechcianego gościa. Bardzo ważnym punktem jest również stosowanie repelentów, czyli środków odstraszających kleszcze. Środki te zawierają substancję, która blokuje receptory insektów i tym samym zniechęca je do lądowania na powierzchni skóry.

Dzięki tym kilku środkom ostrożności możemy zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Mimo wszystko po powrocie do domu po każdym spacerze warto uważnie obejrzeć ciało i w razie zauważenia niechcianego towarzysza jak najszybciej się go pozbyć.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
44 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *