Zdrowie Fizyczne

Jak nie dać się grzybicy stóp?

• Zakładki: 36


Grzybica stóp jest problemem dotykającym wielu osób. Jest niezwykle uciążliwa w szczególności latem, kiedy odsłaniamy nasze stopy, a problemem staje się ich stan. Czym tak właściwie jest grzybica i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny grzybicy stóp

Za grzybicę stóp odpowiedzialne są grzyby zwane dermatofitami. Do ich rozwoju potrzebne są ciepło oraz wilgoć. Stanowią szczególne zagrożenie dla stóp oraz paznokci. Początkowo grzybica nie daje żadnych objawów, a do zarażenia chorobą dochodzi poprzez dotknięcie gołą stopą miejsca zakażonego. Najczęściej dermatofity występują w przymierzalniach, saunach i na basenach. Uważać należy także na pożyczone rzeczy. Co więcej, odradza się noszenia zbyt ciasnych i wykonanych ze sztucznych tworzyw butów. To w nich stopy znacznie szybiej się pocą.

Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy stóp musi odbywać się pod okiem specjalisty, jako że nie istnieją skuteczne domowe metody na pozbycie się tej przypadłości. Ważne jest to, by kurację rozpocząć jak najszybciej. Dzięki temu kuracja może zadziałać znacznie szybciej, ale także szanse na nawrót choroby są znacznie mniejsze.

Wśród szczególnie narażonych na grzybicę osób są między innymi sportowcy noszący idealnie dopasowane buty, przez co tendencja do pocenia się stóp jest o wiele większa. Poza tym do grupy ryzyka można zaliczyć również diabetyków, astmatyków, osoby posiadające wady stóp czy osoby cierpiące na zaburzenia krążenia obwodowego.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *