Zdrowie Fizyczne

Jak koślawość pięt wpływa na zdrowie dziecka? Odpowiada Coccine Inspiruje

• Zakładki: 31


Choć na pewnym etapie rozwoju dziecka koślawość pięt jest normą, później staje się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, powodując ból i ograniczenie ruchomości stawu skokowego. Jeśli dziecko skończyło 5 lub 6 lat i nadal wykrzywia stopy podczas chodzenia  albo odczuwa ból (dotyczy to również młodszych dzieci), rodzice powinni udać się z pociechą do ortopedy. Stopa płasko-koślawa wymaga leczenia. 

Uczące się chodzić dzieci stawiają stopy koślawo, aby skuteczniej utrzymać równowagę w dużym rozkroku. Stopy się wykrzywiają z powodu słabego jeszcze układu mięśniowego.  Do pewnego momentu jest to całkowicie normalne i nie powinno niepokoić rodziców. Jeśli jednak stan ten będzie utrzymywać się niepokojąco długo, konieczna jest wizyta u specjalisty. Ćwiczenia i rehabilitacja mogą być skutecznymi metodami leczenia koślawości pięt u dzieci. Ćwiczenia mają na celu zwiększenie elastyczności mięśni i stawów, co pomaga w poprawie postawy. Rehabilitacja może obejmować masaże, terapię manualną i ćwiczenia specjalnie zaprojektowane do leczenia koślawości pięt, a ponadto noszenie ortezy lub specjalnego obuwia ortopedycznego, aby utrzymać stopy w odpowiedniej pozycji. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja.

Jakie są skutki uboczne koślawości pięt u dzieci i jak je zapobiegać?

Skutki uboczne koślawości pięt obejmują ból stóp, zmiany w chodzie i postawie, szybkie męczenie się podczas chodzenia, ciężki chód, a także zaburzenia równowagi. W skrajnych przypadkach może prowadzić do deformacji stawu skokowego i zwiększonego ryzyka urazów.  Aby zapobiec rozwojowi koślawości pięt u dzieci, należy przede wszystkim monitorować ich postawę i chód. Rodzice powinni regularnie sprawdzać stopy swojego dziecka i upewnić się, że są one prawidłowo ułożone. Ponadto należy unikać noszenia butów o niewłaściwym rozmiarze i wysokości. W przypadku dzieci, które mają tendencję do koślawienia pięt, można również postawiać na specjalne wkładki ortopedyczne lub ortezy do noszenia podczas snu albo aktywności fizycznej. Wczesne wykrycie leczenia koślawości pięt u dzieci jest sposobem na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych i tym samym zapewnienie dziecku lepszego startu w życiu.

Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka z koślawością pięt?

Kupując buty dla dziecka z koślawością pięt, należy zwrócić szczególną uwagę na ich właściwości ortopedyczne. Przede wszystkim powinny one być wykonane z miękkiego materiału, który dopasowuje się do kształtu stopy. Buty powinny mieć szerokie noski i podeszwy, aby zapewnić odpowiedni poziom stabilności i wsparcia. Warto również upewnić się, że buty mają odpowiednie wkładki ortopedyczne, które pomogą utrzymać stopy dziecka we właściwej pozycji. Obuwie powinno być dobrze dopasowane – nie być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *