Zdrowie Psychiczne

Era cyfrowa — wpływ nowych technologii na relacje międzyludzkie

• Zakładki: 35


W dzisiejszych czasach większość ludzi bez przerwy wpatruje się w ekran telefonu czy to na przystanku autobusowym, czy w kolejce w sklepie. Kiedy szukamy informacji na jakiś temat, od razu włączamy Internet, aby jak najszybciej znaleźć odpowiedź. Często taka wirtualna aktywność przenika do rzeczywistości i zaburza relacje międzyludzkie. Czy da się temu zapobiec?

Czy Internet oddala?

Z Internetu korzystamy codziennie zarówno za pośrednictwem laptopów, jak i telefonów. Towarzyszy nam podczas zakupów, czytania wiadomości czy rozmawiania z bliskimi. Negatywnych skutków takiego zjawiska może być mnóstwo. Przede wszystkim oddalamy się od rzeczywistego świata, a rozmowa w cztery oczy zaczyna sprawiać nam trudność. Zmienia się także nasze postrzeganie świata, ponieważ zaczynamy zazdrościć innym. Widząc atrakcyjne zdjęcia znajomych na portalach społecznościowych, czujemy się często gorsi. Szczególnie dzieci i młodzież są podatne na treści dostępne w Internecie.

Powrót do rzeczywistości

Bez wątpienia Internet wpływa na relacje międzyludzkie. Ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Najważniejsze jest to, by zachować umiar i wiedzieć, kiedy powinniśmy zrobić sobie przerwę od telefonu czy komputera. Będzie to idealny moment na spędzenie czasu z bliskimi lub rozwijanie swoich pasji. Taka odskocznia jest bardzo potrzebna, by nie zatracić się w wirtualnym świecie i nie zaniedbać relacji z innymi ludźmi. Internet jest dla wszystkich, ale musimy nauczyć się umiejętnie z niego korzystać.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
68 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *