Asertywność jest cechą niezwykle przydatną i znacznie ułatwiającą codzienne życie nie tylko na poziomie zawodowym, ale i prywatnym. Niestety dla wielu osób problemem jest zdecydowane powiedzenie „nie”. Zwykle osoby te żyją według zasad innych, bojąc się sprzeciwić w obawie przed konsekwencjami. Dlaczego bycie asertywnym jest ważne?
Co daje asertywność?
Według definicji asertywność jest umiejętnością wyrażania własnych opinii, uczuć i pragnień w sposób otwarty i pozbawiony lęku, a zarazem respektujący uczucia innych osób. Wbrew pozorom dobrze prowadzona asertywność może być przyjemna dla obu stron. Niekiedy trudno jest prowadzić jakiekolwiek działania lub konwersację z osobami, które zawsze na wszystko się zgadzają.
Co tak naprawdę daje asertywność? Przede wszystkim pozwala odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Działanie tak, jak chcą tego inni, nie pozwala realizować marzeń i żyć według własnego planu. Zapewnia to natomiast postawa asertywna na co dzień. Co więcej, umiejętność mówienia „nie” jest niezbędna do wyznaczania granic, których inni nie powinni przekraczać. Bycie asertywnym oznacza także znacznie lepsze stosunki z partnerem, rodziną, przyjaciółmi czy szefem. Bycie posłusznym i wartościowym to dobrze postrzegane cechy, ale nie wolno dać sobie wejść na głowę. Wyrażenie własnej opinii i opisanie towarzyszących jej uczuć z pewnością pomoże zdobyć szacunek wśród innych i jednocześnie zachować własną wartość.
Dzięki asertywnej postawie łatwo jest uniknąć w codziennym życiu sytuacji kłopotliwych i niewygodnych. Dlatego też warto nauczyć się, jak wyrażać siebie z jednoczesnym zachowaniem szacunku do innych.
Fot. Shutterstock