Zdrowie Fizyczne

Dlaczego sen jest ważny? Znaczenie snu dla codziennego funkcjonowania

• Zakładki: 35


Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy, że najwięcej czasu w ciągu całego naszego życia poświęcamy na sen. Nie bez powodu lekarze oraz najróżniejsi specjaliści od zdrowego trybu życia tak dużą uwagę zwracają na znaczenie snu dla naszego zdrowia i samopoczucia na co dzień. Jakie korzyści daje nam sen? Czym skutkuje zbyt krótki czas nocnego odpoczynku?

Dlaczego sen jest ważny dla zdrowia?

Sen to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych organizmu. Znaczenie ma nie tylko jego długość, ale także jakość. Ma to bowiem wpływ na działanie wszystkich organów i narządów w ciele. Sen jest potrzebny między innymi do tego, by zregenerować ośrodkowy układ nerwowy. W trakcie odpoczynku dochodzi do uruchomienia mechanizmów naprawczych, a nasz mózg regeneruje się na poziomie fizycznym. Żeby mówić o zdrowym śnie, musimy przejść przez wszystkie jego fazy, czyli fazę NREM (bez szybkiego ruchu gałek ocznych) i REM (faza szybkiego ruchu gałek ocznych). W nocy obie te fazy występują naprzemiennie. Organizm ma dzięki temu możliwość regeneracji i przygotowania się do kolejnego dnia.

Zdrowy sen — zasady

Dzięki odpowiedniej higienie snu będzie nam znacznie łatwiej się wyspać. Zasady zdrowego snu obejmują między innymi odpowiednią porę, właściwą temperaturę w sypialni, organizację pomieszczenia, prawidłową dietę czy harmonogram snu. Trzymanie się wytycznych i zasad pomoże znacznie poprawić kondycję całego organizmu, co z pewnością bardzo szybko zauważymy sami.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *