Sport

Dlaczego rozciąganie po treningu jest ważne?

• Zakładki: 37


Każda osoba będąca aktywną fizycznie wie, że rozciąganie po treningu jest bardzo ważne. Niektórzy jednak pomijają ten etap, robiąc przy tym duży błąd. W sprawie rozciągania nie powinno być żadnych kompromisów i wymówek na przykład związanych z brakiem czasu. Dlaczego to integralna część treningu?

Korzyści z rozciągania

Regularny stretching ma bardzo dużo korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim dzięki rozciąganiu się można zmniejszyć ryzyko kontuzji. Ponadto rozciąganie pomaga zwiększyć zakres ruchu, na czym zyskuje z kolei postawa ciała. Rozluźnione ciało jest zrelaksowane i tym samym pozbawione bólu. Stretching odżywia mięśnie i pozytywnie wpływa na krążenie. To moment odpoczynku, po którym każdy poczuje się o wiele lepiej.

Zasady prawidłowego rozciągania

Podczas każdej sesji rozciągania należy zadbać o to, by robić to prawidłowo. W innym przypadku można sobie zaszkodzić. Trzeba więc unikać zbyt mocnego dociskania mięśni. Zamiast tego mięsień powinno się lekko rozciągnąć, pozostać w takiej pozycji i poczekać, aż całkowicie się rozluźni. Wtedy też dozwolone jest pogłębienie pozycji. Nie wolno zapominać o tym, by rozciągać obie strony ciała. Przy stretchingu trzeba pamiętać o prawidłowym oddechu, który to powinien być powolny i głęboki. Na wydechu wykonuje się wszelkie pogłębienia pozycji.

Wymienione korzyści powinny przekonać każdego, iż rozciąganie to element niezbędny przy wykonywaniu treningów. Zwykle nie wymaga specjalnego sprzętu, a pomaga rozluźnić mięśnie oraz poprawić samopoczucie.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *