Suplementy Diety

Dieta wegetariańska i wegańska — suplementy

• Zakładki: 38


Współcześnie mamy do wyboru całe mnóstwo diet, ale zdecydowanie najpopularniejsze są diety wegańska oraz wegetariańska. Osoby rezygnujące z mięsa oraz innych produktów pochodzenia roślinnego są jednak bardzo często pod ostrzałem. Niektórzy uważają, że wegetarianie i weganie nie dostarczają wystarczającej ilości witamin i minerałów swojemu organizmowi. Jaka jest prawda i które suplementy warto przyjmować?

Suplementy dla wegetarian i wegan

Zacznijmy od tego, że według stanowiska amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki zbilansowana dieta wegetariańska czy wegańska jest bezpieczna dla człowieka na każdym etapie jego życia. Ponadto diety te mają właściwości prozdrowotne, ale tylko wtedy, gdy są zbilansowane. Taka dieta powinna dostarczać nam niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Przy planowaniu wegańskiego czy wegetariańskiego jadłospisu szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na witaminę B12. Nie znajdziemy jej w pożywieniu roślinnym, więc suplementacja jest wymagana. Do jej syntezy nie są zdolne ani organizmy roślinne, ani zwierzęce. Witamina ta wpływa przede wszystkim na sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na witaminę D, o której trzeba pamiętać tak naprawdę przez cały rok. To ona wspiera układ odpornościowy, dba o prawidłową kondycję układu kostnego oraz zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób. Koniecznie monitorujmy też zawartość takich minerałów jak jod, żelazo oraz cynk. Dzięki temu nie będziemy musieli zmagać się ze skutkami niedoborów.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
20 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *