W okresie menopauzy metabolizm znacząco zwalnia, dlatego ważne jest, by wiedzieć, co jeść, a czego unikać. Dieta powinna być bogata w witaminy i minerały oraz składniki odżywcze, które pomogą utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Należy unikać produktów przetworzonych, tłuszczów trans i cukru, a także ograniczyć spożycie soli i unikać alkoholu. Ważne jest również picie dużej ilości wody i uprawianie regularnej aktywności fizycznej.
Menopauza jest ściśle związana z gospodarką hormonalną. Gdy zmniejsza się aktywność jajników, obniża stężenie estrogenu, a produkcja progesteronu drastycznie spada, rozregulowany organizm zaskakuje w nieprzyjemny sposób. Pojawia się wiele uciążliwych dolegliwości, powodujących ogólny dyskomfort. Jedną z nich jest większa skłonność do tycia, szczególnie w okolicy brzucha. Ma to związek z zaburzeniem działania ośrodka głodu i sytości oraz spadkiem metabolizmu. W tym trudnym dla kobiet czasie powinny zadbać o przyjmowanie wapnia (aby dobrze się przyswajał, trzeba zadbać o odpowiednią ilość fosforu w diecie i poziom witaminy D) i witaminy K, a także produktów bogatych w potas (pomidory, banany, suszone morele, awokado, buraki). O ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, panie powinny sięgać po produkty zawierające fitoestrogeny, czyli soję pod dowolną postacią, nasiona lnu, ciecierzycę, otręby pszenne czy też orzeszki ziemne.
Jak zmienić swoją dietę w okresie menopauzy, aby poprawić samopoczucie i zdrowie?
Zmiana diety może pomóc w złagodzeniu objawów menopauzy i poprawie samopoczucia. Oto kilka wskazówek specjalistów z firmy Dar Zdrowia – www.darzdrowia.pl – dotyczących zmiany diety w okresie menopauzy:
- Jedz dużo warzyw i owoców. Są one bogate w witaminy, minerały i błonnik, które są niezbędne do utrzymania zdrowia. Zawierają również antyoksydanty, które pomagają chronić organizm przed chorobami.
- Unikaj produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu. Mogą powodować nadmiar estrogenu, co może nasilać objawy menopauzy. Sięgaj po produkty o niskiej zawartości tłuszczu lub bez laktozy.
- Jedz więcej ryb morskich i orzechów. Są bogate w kwas omega-3, który jest ważny dla utrzymania zdrowia serca i układu nerwowego oraz regulacji poziomu hormonów we krwi. Orzechy są również bogate w witaminy, minerały i białko, a także mają działanie przeciwutleniające na organizm.
- Unikaj cukru i produktów przetworzonych, zawierających duże ilości tłuszczu, cukru i soli.
Jak uniknąć nadmiernego przybierania na wadze w okresie menopauzy?
Odpowiednia dieta połączona z regularną aktywnością fizyczną to klucz do lepszego samopoczucia i wyglądu. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń aerobowych przynajmniej trzy razy w tygodniu – trening powinien trwać 30 minut. Można również spróbować ćwiczeń siłowych lub jogi, aby poprawić kondycję fizyczną i utrzymać prawidłową masę ciała.