Zdrowie Psychiczne

Czym jest prokrastynacja?

• Zakładki: 30


Odwlekanie codziennych obowiązków zdarza się każdemu z nas. Jedną z przyczyn może być oczywiście chwilowe rozleniwienie, ale w wielu przypadkach mówi się o prokrastynacji. Co oznacza ten termin? Czy z prokrastynacją da się walczyć?

Skąd się bierze prokrastynacja?

Prokrastynator to osoba, która odwleka swoje działania w czasie. Dana osoba jest świadoma, że musi zająć się konkretnym zadaniem, ale nie potrafi się na nim wystarczająco skupić i nie jest w stanie narzucić sobie dyscypliny. W związku z tym znajduje mnóstwo innych rzeczy do zrobienia, a obowiązek zostaje spełniony zwykle na ostatnią chwilę. Powoduje to także narastanie liczby rzeczy, którymi trzeba się zająć.

Co jest przyczyną prokrastynacji? Powodów występowania tego zjawiska może być kilka, a jednym z nich jest bez wątpienia negatywne myślenie. Bojąc się porażki i stopnia skomplikowania zadania do wykonania, staramy się odłożyć je na jak najpóźniej. Od realizacji celu wstrzymuje nas przekonanie o klęsce i o niepotrzebnej stracie czasu. Inną przyczyną prokrastynacji mogą być problemy ze skoncentrowaniem się na zadaniu. Dopiero będąc pod presją nadchodzącego ostatecznego terminu, jesteśmy w stanie zmobilizować się do spełnienia obowiązku.

Z prokrastynacją da się walczyć i wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane. Przede wszystkim nie możemy pozwolić, by czas nad nami zapanował. To my sami powinniśmy przejąć nad nim kontrolę i nauczyć się dobrze nim zarządzać. Pomyślmy o swoich priorytetach życiowych i starajmy się planować swój czas.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *