Mimo że równość kobiet i mężczyzn jest współcześnie czymś zupełnie normalnym, to kwestia ta jest dla niektórych w dalszym ciągu gorącym tematem. Niekiedy zdarza się, że niechęć do kobiet przeradza się w chorobliwe uprzedzenie. Czym dokładnie jest mizoginia i jak się objawia?
Co to jest mizoginia?
Termin mizoginia można przetłumaczyć jako pogarda i wrogość wobec kobiet. Osoba o poglądach mizoginistycznych traktuje kobiety jako niższą wartość, a mężczyzn jako wyższą wartość. Co ciekawe, w większości przypadków mężczyzna nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego mizoginizmu. Jest to bowiem nieświadoma nienawiść do kobiet, której podstawy często leżą w traumatycznych przeżyciach z lat dziecięcych.
Istnieje kilka typowych oznak mizoginizmu, a wśród nich wymienia się:
- traktowanie kobiet jako trofeum,
- uprzedmiotawianie kobiet,
- brak empatii i zrozumienia,
- kontrolowanie,
- poniżanie kobiet,
- złe relacje z ważnymi kobietami w życiu,
- uprzedzenia itd.
Leczenie mizoginii
Przyczyny uprzedzenia do kobiet mogą być różne. Z jednej strony mizoginizm może wiązać się ze strachem, ale na ukształtowanie takiej podstawy wpływ ma także zazdrość. Bycie w relacji z osobą o poglądach mizoginistycznych na pewno nie będzie łatwe. W takiej sytuacji zalecana jest przede wszystkim psychoterapia. To dzięki niej można zrozumieć swoje położenie, przepracować pewne postawy i zdecydowanie poprawić tym samym jakość codziennego życia. Mizoginiczne zachowania nie tylko niszczą relację z płcią przeciwną, ale znacznie zaburzają harmonię funkcjonowania na co dzień.
Fot. Shutterstock