Dieta

Czy żucie gumy jest szkodliwe?

• Zakładki: 25


Bardzo często w reklamach usłyszeć można informację, że żucie gumy chroni zęby przed próchnicą. Badania potwierdziły także, że czynność ta uspokaja i wzmacnia koncentrację. Jak jest w rzeczywistości? Czy żucie gumy faktycznie jest zdrowe?

Składniki gum do żucia

Gumy do żucia różnych marek różnią się zwykle składem. Każda z nich zawiera jednak substancję bazową, żywice, wypełniacze, konserwanty, aromaty oraz środki słodzące. Środki słodzące to najczęściej cukier lub bezcukrowe słodziki takie jak aspartam bądź ksylitol. Zdecydowanie lepsze i zdrowsze rozwiązanie dla zębów to wybór gum bezcukrowych.

Guma do żucia a wpływ na organizm

Jaki wpływ na zęby i dziąsła ma żucie gumy? Wersja gumy bez cukru pomaga zachować prawidłowe pH po posiłku. Jeszcze lepiej będzie wybrać gumę z ksylitolem, który ma działanie hamujące rozwój bakterii powodujących nieświeży oddech oraz uszkodzenia szkliwa. Co więcej, sama czynność żucia zwiększa przepływ śliny, dzięki czemu znacznie mniej resztek pokarmu pozostaje na zębach.

Według dotychczasowych badań i ich analizy wyciągnięto wniosek, iż żucie gumy poprawia pamięć krótkotrwałą. Dzieje się to głównie przez fakt, iż czynność ta pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze oraz wspiera pamięć i koncentrację.

Jak widać, żucie gumy może pozytywnie wpływać na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Warto pamiętać, by wybierać wersję bez cukru, która jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla szkliwa. Nie zaleca się także żucia gumy dłużej niż 20 minut, ponieważ może to doprowadzić do demineralizacji zębów.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
103 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *