Zdrowie Psychiczne

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

• Zakładki: 34


Przełom roku to czas, kiedy wiele osób podejmuje różne postanowienia. Wszystko po to, by wprowadzić w swoim życiu pozytywne zmiany. Mogą one dotyczyć uprawiania sportu, rzucenia palenia lub wprowadzenia zdrowej diety. Czy warto podejmować takie postanowienia? Jak ich dotrzymać?

Postanowienia noworoczne a rzeczywistość

Z doświadczenia mnóstwa osób wiadomo, że postanowienia noworoczne bardzo trudno jest utrzymać. Często podejmuje się je pod wpływem chwili i bez zastanowienia. Istnieją jednak dowody na to, że mimo wszystko warto podjąć się wyzwania wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu.

Najważniejszym elementem planowania postanowień na nowy rok jest to, aby szczegółowo opisać obrany cel. Dla osiągnięcia sukcesu warto poświęcić na to więcej czasu i przede wszystkim wierzyć we własne możliwości. Większości osób udaje się utrzymać postanowienia dzięki unikaniu sytuacji wywołujących pokusy. Może to dotyczyć na przykład unikania przebywania w towarzystwie palących osób, jeśli celem jest zaprzestanie palenia. Istotnym czynnikiem, który dodatkowo motywuje do parcia naprzód, jest nagradzanie. Oznacza to, że na przykład po pierwszym tygodniu bez papierosa czy na zdrowej diecie, powinno się sprawić sobie przyjemność w ulubiony sposób. Można więc stwierdzić, że czynienie noworocznych postanowień jest swego rodzaju ćwiczeniem. Jeśli podejdzie się do niego z głową i rozsądkiem, można skutecznie wprowadzić mnóstwo pozytywnych zmian w życiu.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *