Zdrowie Fizyczne

Czy jesteś ambiwertykiem?

• Zakładki: 33


Najbardziej znanymi typami osobowości są introwertyk i ekstrawertyk. Od jakiegoś czasu jednak coraz częściej usłyszeć można o ambiwertykach, czyli osobach, które uznaje się za swego rodzaju uniwersalne. Co dokładnie charakteryzuje ambiwertyka?

Kim jest ambiwertyk?

Powstanie nowego typu osobowości, czyli ambiwertyka jest odpowiedzią na zbyt uproszczony podział klasyczny. Ambiwertycy to osoby, które mogą wykazywać zarówno cechy ekstrawertyka, jak i introwertyka. Oznacza to, że nie będzie dla nich problem ani przebywanie w dużym gronie osób, ani pobyt w samotności. Dużo zależeć będzie przede wszystkim od nastroju w danej chwili. Ludzie przejawiający ambiwersję mogą w niektórych sytuacjach czuć się pewnie, a w innych zamknąć się na otoczenie. Mogą także dobrze radzić sobie jako liderzy, ale nie przeszkadza im praca pod czyimś nadzorem.

Czy dobrze jest być ambiwertykiem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy warto jest być typem ambiwertycznym. Z jednej strony osoby o tym typie osobowości mogą dobrze czuć się w grupie swoich znajomych, ale mieć problemy z komunikacją w grupie przyjaciół swojego partnera. Z drugiej strony zaobserwowano, że ambiwersja może być wyjątkowo korzystna. Cechuje ich bowiem zarówno umiejętność słuchania, jak i możliwość wyrażania własnego zdania. Takie cechy przydają się szczególnie w pracy sprzedawców i marketingowców.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *