Po posiłku wiele osób nachodzi ochotą na drzemkę, a inni postanawiają nieco się rozruszać. Obie rzeczy nie są zalecane, a mimo to nadal się je wykonuje. Warto więc zmienić nawyki, by nie tylko ułatwić sobie trawienie, ale także poprawić samopoczucie. Czego warto unikać po jedzeniu?
Drzemka po jedzeniu
Krótka drzemka po zjedzeniu czegoś, którą niektórzy tak bardzo lubią, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Według ekspertów powinno się odczekać co najmniej trzy godziny po posiłku przed udaniem się na odpoczynek. Trawienie bowiem powinni odbywać się w pionowej pozycji ciała, a nie poziomej. Pozycja leżąca często sprzyja cofaniu się treści żołądkowych i powoduje zgagę.
Mycie zębów
Mimo że w przedszkolach dzieci często uczone są, że po obiedzie powinno się umyć zęby to w niektórych przypadkach może to być zabieg szkodliwy. Po spożyciu pokarmów bogatych w węglowodany i cukry mycie zębów pozwoli ograniczyć namnażanie się bakterii i ochroni przed rozwojem próchnicy. Jeśli jednak spożyjemy owoce, czyli produkty o kwaśnym odczynie, lepiej odczekać co najmniej 30 minut. W innym przypadku szczotkowanie może uszkodzić szkliwo, które zostało już osłabione działaniem kwasów.
Ćwiczenia
Intensywny wysiłek fizyczny po jedzeniu jest trzecim często popełnianym grzechem. Dlaczego warto tego unikać? Ćwiczenia po posiłku zdecydowanie nie są dobrym pomysłem, jeśli chcemy uniknąć rozstroju żołądka lub skurczów mięśni. Dlatego też warto odczekać około trzech godzin, zanim wybierzemy się na siłownię czy pobiegać.
Fot. Shutterstock