Suplementy Diety

Ashwagandha — sekret indyjskiej Ajurwedy

• Zakładki: 31


W XXI wieku coraz więcej osób sięga po egzotyczne rośliny lecznicze, które w tradycyjnej medycynie wykorzystywane były przez wieki. Do takich roślin należy między innymi ashwagandha zwana także indyjskim żeń-szeniem. Jakie ma działanie?

Czym jest i jak działa ashwagandha?

Polska nazwa ashwagandhy to witania ospała. Uznaje się ją za adaptogen, czyli substancję pomagającą organizmowi zaadaptować się do stresu. Inną udokumentowaną naukowo właściwością ashwagandhy jest łagodzenie niepokoju. Nasi przodkowie używali jej także w przypadku problemów ze snem oraz na osłabienie organizmu. Mimo działania uspokajającego ashwagandha nie powoduje uczucia ospałości. Wręcz przeciwnie, pomaga się skoncentrować i poprawia zdolność logicznego myślenia. Dużo mówi się o działaniu rośliny na poprawę ogólnej wydolności organizmu oraz o jej wpływie na płodność. Jednak badania nad tymi konkretnymi właściwościami nadal trwają. Nie zmienia to faktu, że witania ospała znakomicie wspiera pracę układu nerwowego.

Na rynku możemy znaleźć mnóstwo suplementów diety z dodatkiem ashwagandhy. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, musimy dowiedzieć się, który z nich będzie odpowiedni i skuteczny. Zwracajmy więc uwagę na skład i na to, by był on jak najprostszy. Stawiajmy na standaryzowane i markowe ekstrakty z ashwagandhy. Suplementów z dodatkiem tej rośliny nie powinny przyjmować kobiety w ciąży. Jeśli natomiast przyjmujemy inne leki, rozpoczęcie suplementacji skonsultować z lekarzem.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *