Dotychczas na monitorowanie masy ciała pozwalały nam różnego rodzaju wagi. Od jakiegoś czasu jednak coraz więcej osób decyduje się na kompleksową analizę składu ciała. Jakie parametry zawierają się w takim badaniu i czego możemy się z niego dowiedzieć?
Czym jest analiza składu ciała?
Analiza składu ciała pozwala nam określić, jakie są proporcje między tkanką tłuszczową, mięśniową, nawodnieniem organizmu oraz zmineralizowaniem kości. Tak dogłębna analiza jest możliwa dzięki użyciu prądu o niewielkim natężeniu. Działanie urządzenia do analizy opiera się na wysyłaniu impulsów po to, by zmierzyć oporność tkanek organizmu na prąd. Narządy zawierające więcej wody szybciej przewodzą impulsy niż te, które zawierają jej mniej. Poza obliczaniem ilości tkanki mięśniowej i tłuszczowej urządzenie oblicza także dzienne zapotrzebowanie na energię oraz wiek metaboliczny.
Dlaczego warto wykonać analizę?
Niektórzy z nas mogą się zastanawiać, po co właściwie robić tak dokładną analizę? Otóż przydaje się to przede wszystkim w leczeniu otyłości, układaniu diet oraz ustalaniu treningów. Te z kolei niekoniecznie muszą być nastawione na redukcję tkanki tłuszczowej. Można więc z łatwością stwierdzić, że analiza masy ciała przydaje się lekarzom wyspecjalizowanym w leczeniu otyłości, a także dietetykom, trenerom fitness czy sportowcom.
Profesjonalna analiza składu ciała to rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy chcą schudnąć, ale również dla osób pragnących zwiększyć ilość tkanki mięśniowej i poziom nawodnienia.
Fot. Shutterstock