Zdrowie Psychiczne

4 typy osobowości według Hipokratesa — melancholik

• Zakładki: 36


Starożytny lekarz Hipokrates jest uważany za pierwszą osobę, która podzieliła ludzi ze względu na ich temperament. Jego podział nie opierał się jednak na analizie charakterów, ale na określeniu przewagi soków znajdujących się w ludzkim organizmie. Mowa o krwi, żółci i śluzie. Tak powstały 4 temperamenty, a jednym z nich jest melancholik.

Co charakteryzuje melancholika?

Bardzo często melancholików określa się jako osoby smutne, co nie jest do końca prawdą. Zdecydowanie bardziej pasuje do nich określenie, jakim jest introwertyk. Ten typ osobowości charakteryzuje wysoka wrażliwość, brak odporności na porażki, ale równocześnie skrywanie w sobie odczuwanych negatywnych emocji. Melancholicy lubią rozmyślać i analizować, a jednocześnie są bardzo kreatywni i nierzadko mają duszę artysty. Można ich określić mianem dobrych przyjaciół ze względu na empatię, umiejętność słuchania, wierność i lojalność. Każdy melancholik to perfekcjonista, któremu jednak brakuje czasem wiary we własne możliwości.

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że to właśnie cechy charakteru wyznaczają predyspozycje każdego człowieka do danego zawodu. W jakiej branży najlepiej odnajdzie się melancholik? Wszędzie tam, gdzie obecne są liczby, schematy i wykresy z uwagi na skrupulatność oraz zamiłowanie do porządku w ich otoczeniu. Dobrym wyborem będzie także ścieżka zawodowa związana ze sztuką, na przykład malarz lub muzyk. W miejscu pracy melancholicy będą dokładni i rzetelni.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *