Mężczyźni zmagający się z problemem przerostu prostaty doświadczają wielu dokuczliwych dolegliwości. Nic więc dziwnego, że szukają różnych sposobów na to, żeby poprawić pracę gruczołu krokowego. Wiadomo, że zdrowie prostaty ulega poprawie przy regularnej aktywności fizycznej. Sprawdź, czy bieganie to dobry wybór.
Jogging – pozytywne skutki dla zdrowia prostaty
Bieganie wraz z innymi ćwiczeniami typu cardio (np. nordic walkig, jazda na rowerze) może być związane ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju łagodnego przerostu prostaty. Dzieje się tak ze względu na:
- poprawę krążenia krwi w narządach ciała (również w prostacie),
- wzmacnianie mięśni ciała, które stanowią wsparcie dla narządów miednicy mniejszej, co prowadzi do zmniejszenia dolegliwości związanych z oddawaniem moczu,
- poprawę kontroli masy ciała – prawidłowa waga wspiera zdrowie prostaty.
Bardzo ważny jest również aspekt psychologiczny podejmowanych aktywności. Ruch wywołuje wyrzut hormonów pozytywnie wpływających na samopoczucie. Dzięki temu część mężczyzn mniej skupia się na chorobie i objawach.
Jogging – negatywne skutki dla zdrowia prostaty
U mężczyzn, u których już wystąpiły objawy chorób prostaty, ruch jest wciąż wskazany i korzystny, ale bardzo intensywne ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
- Mężczyźni z przerostem prostaty często mają bardzo osłabione mięśnie dnia miednicy, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby. Intensywny jogging może dodatkowo osłabiać tę okolicę, co prowadzi do pogorszenia objawów.
- Bieganie po nierównych nawierzchniach i w złym obuwiu w połączeniu z dysfunkcją mięśni dna miednicy może podrażniać prostatę i potęgować dyskomfort.
- Intensywny jogging wiąże się z ryzykiem kontuzji takich jak naciągnięcia ścięgien mięśni wokół miednicy, co prowadzi do osłabienia struktur podtrzymujących prostatę i może powodować stan zapalny.
Biegać czy nie biegać?
Siedzący tryb życia jest powiązany z istotnym ryzykiem zwiększenia częstości zachorowania na łagodny przerost prostaty, a także na raka prostaty. W związku z tym warto dbać o każdą możliwą formę ruchu jeszcze przed pojawieniem się dysfunkcji ze strony prostaty. Wówczas bieganie jest dobry wyborem, o ile będzie z nim w parze szło bezpieczeństwo i dobre przygotowanie. U osób z już występującymi objawami zaburzeń funkcji prostaty warto postawić na lżejsze formy treningu cardio, takie jak np. nordic walking. Należy także pamiętać o treningu mięśni dna miednicy. [1]
Zdrowa prostata to dobra jakość życia
Brak lub niewielkie dolegliwości ze strony prostaty sprawiają, że mężczyźni dłużej mogą cieszyć się życiem dobrej jakości. Odpowiednio wczesne zadbanie o dobry styl życia zdecydowanie może być pomocny – dlatego jeszcze w młodym wieku warto wystrzegać się używek, zdrowo się odżywiać i uprawiać aktywność fizyczną.
Jakiekolwiek dolegliwości związane z oddawaniem moczu mogą świadczyć o powiększeniu prostaty. Warto wówczas jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią terapię. W pierwszym rzucie stosuje się leczenie farmakologiczne. Tabletki na prostatę są dostępne bez recepty (np. preparaty z wyciągiem z owoców boczni piłkowanej) lub na receptę (np. tamsulosyna, finasteryd). [2]
Bibliografia
[1] H. W. Lee, S. A. Kim, J. W. Nam, M. K. Kim, B. Y. Choi, i H. S. Moon, „The Study About Physical Activity for Subjects With Prevention of Benign Prostate Hyperplasia”, Int Neurourol J, t. 18, nr 3, s. 155–162, wrz. 2014, doi: 10.5213/inj.2014.18.3.155.
[2] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 24 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/